fbpx

אודות תיאטרון אגדה

תיאטרון אגדה , תיאטרון מעוטף עזה, הוא תיאטרון ילדים הנודד בכל הארץ עם חזון של הנחלת תרבות איכותית בפריפריות ומציג הצגות ילדים איכותיות עפ"י ספרים. אנו שמים דגש בהצגותינו על מסרים ערכיים וחינוכיים לילדים, על עברית תקינה, חריזה ושפה גבוהה ועשירה. הצגות התיאטרון מושקעות מאוד בהפקתם, החל מתלבושות מעוצבות ומקוריות, הפקות מוסיקליות מרשימות ותפאורות מתחלפות עשויות עבודת יד.

תיאטרון אגדה הוקם על ידי אשוש אפרת המנהלת האומנותית, שחקנית, רקדנית, אמנית ויוצרת, בוגרת בית-הספר הגבוה לאומנויות הבמה בית צבי. ואסף פנונו מנהל השיווק תפעול ולוגיסטיקה. כאמנית, יוצרת אפרת בעצמה תפאורה איכותית בדיוק לפי דמיונה וצרכיה. כל פרט בהצגה זוכה להתייחסות מרבית המותאמת לרקע, לדמויות, לאופי ולזמן של העלילה. יש שימת לב מרובה לטקסט, לתפאורה, לתלבושות, למוזיקה ולכוריאוגרפיה ולמשחק מעל הכול. תיאטרון אגדה שם דגש על רמה אומנותית גבוהה ומוצג בלשון גבוהה, עשירה, תיאטרלית ותקנית ומביא את הקהל הצעיר לחוויה אסתטית ומעשירה, בעלת מסרים חינוכיים המעודדים מחשבה ופתרון, קונפליקטים המעצבים את עולמם של הילדים ומסייע לו בהתמודדות החברתית. 

הצגות הילדים של התיאטרון אושרו על ידי סל תרבות ארצי ופמי תרבות לפריפריה ומאושרות בניטו טק ספריות, תוכנית גפן ותוכנית מילת. שמו של התיאטרון לא נבחר במקרה, אפרת משוגעת על סיפורים ואגדות והמשפט שליווה אותה כל חייה הוא "אם תרצו אין זו אגדה." מאז שהיא זוכרת את עצמה, אפרת שרה ורוקדת על במה. כבר מגיל שלוש הייתה לוקחת את המיקרופון ומקפיצה את הקהל. לכן מגיל צעיר מאוד למדה תיאטרון, מחול ואומנות בחוגים שונים, במגמה בבית הספר ובסדנאות אצל מיטב המורים מבתי הספר בית צבי יורם לוינשטיין וניסן נתיב.

ממני
אפרת אשוש
הסופרת והמחזאית מרגלית אשוש

הסופרת והמחזאית של התיאטרון

הסופרת והמחזאית מרגלית אשוש – אשת חינוך ומורה מעל שלושים וחמש שנה. בעלת תואר ראשון בחינוך ובמקרא ותואר שני בספרות עברית, במסלול כתיבה יצירתית. מדריכת שפה בבתי ספר. בכתיבה היא שמה דגש על המסרים החינוכיים והערכיים מעולמם של הילדים ועל שפה תקנית עשירה וגבוהה. כמחנכת, היא מעודדת כתיבה אצל התלמידים.

לטענתה יש בכך אפקט ביבליותראפיסתי המאוורר את רגשותיו של הילד. מעצים ומחזק אותו מבחינה רגשית. ספרי הילדים שיצאו לאור עד כה הם: "המשאלה של צבי" , "הרפתקה בשביל הקסמים", "סוד מראת הקסם" ו "האור של קיפודי". מרגלית גם כתבה ספר למבוגרים "ניחוח האפרסמון" רומן היסטורי סוחף ומרגש הדורג בין חמשת הספרים הטובים לשנת 2017. כל מחזות התיאטרון הם פרי יצירתה. מרגלית מספרת שהיא ואחותה היו ישנות מדי ערב אצל סבתן והיו שומעות ממנה אינספור סיפורים ומעשיות. אחרי שסבתן נרדמה היו ממשיכות ב"המצאת סיפורים", זה היה המשחק האהוב עליהן עד שהיו נרדמות. על עצמה היא מעידה: "בילדותי הייתי מהילדות האלה שכותבות יומן וקוראות הרבה". למפגשים עם הסופרת לילדים ולמבוגרים לחצו כאן

מלחיני התיאטרון

פליקס שופושניק

מלחין ויוצר המוזיקה של ההצגות: המשאלה של צבי ומנגינת הפלאים. למד בבית ספר רימון מתמחה בסאונד והפקה מוזיקלית – נגינה ,הלחנה ,עיבוד, הפקה וניהול מוסיקלי התמחות בהפקת פס קול מקורי לתיאטרון וקולנוע. מנגן על פסנתר, קלידים וגיטרה מפעיל סאונד בהצגות תיאטרון.

חן גוסלר

יוצר המוזיקה של ההצגות: סוד מראת הקסם, הרפתקה בשביל הקסמים ונסיך צפרדע.
מנגן על כול כלי אפשרי. מלחין, מעבד ומפיק מוזיקלי, נטל חלק מרכזי בהפקות רבות: הצגות ילדים, הפקות מוזיקליות לאמנים, עיבודים, לחנים, ניהול והפקה מוזיקלית מלאה לאמנים מכל הגילאים בארץ ובחו"ל.

אלדד ירון

יוצר המוזיקה של ההצגה: האור של קיפודי.
מיומן במגוון כלים, בוגר רימון מפיק מוזיקאי ומלחין. מבין לקוחותיו: רמי קליינשטיין, יהודית רביץ, שירי מימון , רן דנקר, רוחמה רז, חני נחמיאס,  שרון אלימלך, אהוד מנור ז"ל, גילה אלמגור,  תיאטרון הקאמרי, תיאטרון חיפה ,הבימה, תיאטרון באר שבע, תיאטרון הקיבוץ, קבוצת התיאטרון הירושלמי, בית לסין ועוד.

אפי שושני

יצר את המוזיקה להצגה: דרך המשלים. בוגר קונסרבטוריון "אנזאגי" בר"ג, 
זוכה פרס מלחין השנה 2011/12. זכה בפרס המוזיקאי הטוב ביותר בפסטיבל חיפה להצגות ילדים 1994. עיבד וניהל מוזיקאלית את טקס הדלקת המשואות בהר הרצל, מחזות זמר רבים.
עבד עם: תיאטרון הבימה,  הסימטה, הקיבוץ, באר שבע, בבית לסין,  חיפה, הספרייה ועוד.

מעצבי התלבושות

קטי גרשם

תופרת חליפות ובגדי ערב ומעצבת ותופרת תלבושות להצגות תיאטרון והפקות במה  מושקעת במיוחד. קטי לא זורקת שאריות של בדים. בכל חתיכת בד שמגיעה לידיה, מיד מושקעת המחשבה כיצד ניתן לנצלה. מאז שהיא זוכרת את עצמה, את אהבת התפירה ירשה מסבתה שלימדה אותה לתפור מגיל צעיר מאוד. בתיכון כבר למדה במגמת תפירה. יום אחד בשבוע הוקדש לתפירה, גזרות, תדמיתנות, למודה באקדמיה לאופנה בסיביר. רבים פונים אליה חודשים מראש עם רעיונות ויחד איתם היא הופכת חלומות של ילדים ומבוגרים לתחפושות ייחודיות ומיוחדות במינן.  כשמחפשים תלבושת מיוחדת, צריך ללכת עם הלב, אומרת קטי. אליה מגיעים עם חלום. 

ירון זינו

מעצב תלבושות בוגר שנקר עיצב את התלבושות להצגה: דרך המשלים.

שחקני התיאטרון

ערן יוסף

השחקן הוותיק בתיאטרון. בוגר בית צבי, לקח חלק בבימוי ההצגות: מנגינת הפלאים, סוד מראת הקסם, הרפתקה בשביל הקסמים, האור של קיפודי ודרך המשלים.

אריק מורדוך

מוותיקי השחקנים בתיאטרון. בוגר בית צבי, שחקן בתיאטרון אורנה פורת, התיאטרון שלנו תיאטרון ב"ש. היה שותף בבימוי חלק מהצגות התיאטרון.

יערה אוחיון

בוגרת בית צבי, מדריכת חוגי תיאטרון לילדים. משחקת בהצגות: נסיך צפרדע, סוד מראת הקסם, האור של קיפודי ודרך המשלים.

 

יוסף קדוש

בוגר בית צבי. מורה ובמאי בבתי ספר. זכה בפרס הבמה מקום שני על תפקיד ראשי, משחק בתיאטרון גושן ובארצי לנוער. משחק נפלא בכל הצגות התיאטרון.

תום שיניצקי

בוגר בית צבי. שחקן בתיאטרון אספקליה ובארצי לנוער. שחקן, זמר פסנתרן ויוצר. משחק בהצגות: נסיך צפרדע ודרך המשלים.

דברו איתנו