fbpx

מפגש סופרת למבוגרים

מפגש סופרת למבוגרים

קוראים ממליצים ומבקרים את הספר :

ביקורת של סוזן צדוק על ניחוח האפרסמון

הספר נפתח בחטיפה המונית שהחשמונאי יוחנן הורקנוס הראשון השלים את המלחמה באדומים, כבשם ומטרתו הייתה לגיירם בכוח.

אלה נערה אדומית שלקחה בשבי ע"י חנאל היהודי שהצליחה לקלוט בעיניו שחייל יהודי טוב הוא.

ממש לפני שהפרידו בינה לבין אמה מפקידה בידה קלף מגולגל ומבקשת ממנה שתתן לאיש אשר יקח אותה איליו, אלה לא מבינה את פשר הבקשה ולא מבינה את הכתוב בו אבל שומרת עליו מכול משמר, מזכרת אחרונה מאמה.

אלה מקבלת אצל חנאל חדר והוא מורה לה לחכות לשיחה עימו, היא חוששת ממה שצופן לה העתיד בשבי ומנסה לדלות מידע מהעוזרת לגבי גורלה, מרוב הלחץ היא שוכחת להעביר את הקלף המגולגל שאמה מסרה לה לחנאל והוא מסביר לה את מעמדה.

אלה מבוהלת ממה שעליה לעבור בשביל להתאים לאדונה ושאולי לימים תזכה שישא אותה לאישה, ולפחות מתנחמת שלא לקח אותה לשפחה.

אלה מבינה שגורלה לא נורא כלכך מהאחרות ושהקלף המגולגל מגיע אל חנאל הכול מתבהר, כי אלה יהודיה משבט בנימין. חנאל מלמד את אלה את התורה הכתובה והיא מתאהבת בו.

שהיא מספיק בטוחה בעצמה מבקשת לקבל חלקה של אדמה לזורע בה פרחי תבלין שלמדה מבית אמה, בחצר היא פוגשת במרים ועושה עבורה הכנסת אורחים מלבבת.

בין הנערות נרקמת חברות אמיצה ותמיד תמכו וחיזקו זו את זו. חברתה מרים נישאה להורדוס אשר זכה  לתמיכת השליטים ברומא כמלך המיועד של פרובינקיית יהודה. עם זאת, מעמדו של הורדוס ודרכו לשלטון ידעו עליות ומורדות. הורדוס, שהתבצר בירושלים, הצליח לחמוק בלילה ביחד עם מרים ארוסתו, אמהּ אלכסנדרה וקבוצת שומרי ראשו. הנמלטים שמו פניהם למצדה, שם נותרו מרים ופמליתה וכוח של 800 חיילים.

את סיפור מצדה כולנו מכירים משעורי הספרות בבית הספר וכול היופי שהספר הזה רוקם היסטוריה עם רומן ואת תהפוכות בחיי הדמויות הנשיות. נשים חזקות ומשפיעות שלא מוותרות.

מי שיודע מה סופה של מרים מבין שלפעמים להיות אישה חזקה זה טוב אבל הכי חשוב בחיים שתחושות הבטן אומרות לך שהאיש שבחרת הוא כוחני ולא בוחל בשום אמצעים לפגוע באחרים רצוי להקשיב ולא לעצום עיניים להיות מסונוורות ממעמד כוח וכסף, להאמין שנצליח לשנות אותו ונגרום לו להיות טוב, לא בדרך כלל זה לא עובד ואיפשהו תמצאי את עצמך במרה שחורה ומתמשכת..

ספר מרתק סיפור אהבה על חוזק, עוצמה חברות אמת, עלילה סוחפת ומרתקת מהעמוד הראשון ועד סופו!!

💘💘💘 בסולם סוזן

ביקורת של סוניה קטלן על ניחוח האפרסמון

ספר יפהפה המספר לנו על שני סיפורי אהבה מרגשים וכואבים.
ראשית הסיפור הוא על פשיטת חיילים לעת ערב על הכפר "בית סלע", באיומי חרבות אוספים את האנשים מבתיהם, אמה של אלה מנסה לגונן עליה ולהסתירה אך לא מצליחה ורגע לפני שהפרידו ביניהן מוסרת האם לאלה מגילה קטנה, מבקשת ממנה להסתיר אותה בין בגדיה ולמסור אותה לאיש שיאסוף אותה אל ביתו. לציין אב המשפחה סוחר הנמצא במסע עבודה.
כך מתחיל מסע השבויים אל מקום לא נודע, במהלך המסע ישנו חייל הדואג לאלה, מביא לה לחם ומי שתיה.
לאחר שהמסע נמשך ימים הגיעו החיילים והשבויים לעיר בצורה, כאן חנו לחניית מנוחה והקורא מבין שהחיילים הם יהודים.
אלה חיפשה את האיש אשר היטב עמה ואכן עיניה פגשו בעיניו והוא אסף אותה אליו, הם המשיכו במסעם אל ביתו אשר בשדות בית לחם. האיש הוא חנאל ומציע לאלה מיטה לשינה, אלה אינה יודעת מה יהיה מעמדה במקום אליו הגיעה.
למחרת פותר חנאל את חידתה, אם תרצה להיות אשתו עליה לגלח את שער ראשה למשך חודש, ללמוד את מנהגי היהודים ומצוותיהם ולהתגייר, אזי יפנה אל אביה ויבקש את ידה כמקובל.
לאחר שחנאל קורא את המגילה שהיתה ברשותה של אלה הוא מבין שאלה היא בת לאם יהודייה על כן אינה חייבת להתגייר וכך מתקרבים השניים אחד אל השנייה.
אלה מבקשת חלקת אדמה שתוכל לעבד אותה, לזרוע ולשתול בה כאוות נפשה, וכך הופכת את החלקה לגינה פורחת.
באחד מימי עבודתה, ניגשת אל אלה בחורה יפת תואר, לאחר שיחת היכרות עמה מתברר שזאת היא מרים לבית החשמונאים הנמצאת עם אמה בביתם אשר בבית לחם.
כאן אנו נחשפים לסיפור בית החשמונאים, על המריבות הקשות בין בני המשפחה הטוענים הן למלוכה והן לתפקיד הכהונה הראשית, הנושא כתוב יפה ועצוב ומתאים למקורות.
לאט לאט מתקדמת העלילה בכל המישורים, האהבה העזה בין חנאל לאלה, על תהפוכותיה, על המשבר העצוב, האם הם יהיו מספיק חכמים ואמיצים לצלוח את המשבר?
הידידות היפה בין מרים לאלה אשר מצאו נחמה אחת בזרועות רעותה.
השתלטותו של הרודס על המלוכה ביהודה, החיזורים העיקשים שלו אחרי מרים, הנצר האחרון למשפחת החשמונאים, על נישואיהם ואחריתה של מרים, זאת אנו יודעים מהמקורות וגם מהקריאה בספר.
ניחוח שיח האפרסמון הוא קישוט יפה לספר.
הספר הוא ספר יפה כפי שכתבתי בראשית דברי, יפה מכל הסיבות, הוא מביא לנו סיפור אהבה, נגיעה בהיסטוריה של עמנו בתקופה עקובה מדם, על מריבות אחים בתוך עמנו, השתלטות רומא על האזור וכל המשתמע מכך.
הספר כתוב בשפה יפה ורהוטה ומשאיר את הקורא בתוך מחשבותיו גם עם סיום הקריאה.
אני אהבתי ונהנתי ועל כן ממליצה עליו בחום.

סוניה קטלן
אוקטובר 2017

ביקורת של חגית בן חור על ניחוח האפרסמון

"אלה ואמה טיפחו גינה לתפארת, היא כה נהנתה לעבוד בה. היתה זו גינת ירק שבה גידלו צמחי תבלין ומרפא, ולצידה מטע זעיר וייחודי של צמח הבלסם, ממנו הפיקו הוריה את בושם האפרסמון היקר."

אלה בת השש עשרה חיה עם הוריה בעיירה האדומית בית סלע שבהרי הגלעד.
ערב אחד עורכים חיילים פשיטה בעיר ואלה ואמה נלקחות מביתן, אלה מופרדת מאמה ונלקחת בשבי עם עוד כמה נערות.
אמה של אלה מוסרת בידיה איגרת ומבקשת ממנה שתיתן אותה למי שייקח אותה לביתו.
אלה מגיעה עם אחד מהחיילים העבריים ששמו חנאל, לביתו אשר בבית לחם, שם היא מקבלת דירת חדר קטנה ועלובה והיא מבוהלת ולא יודעת האם תימכר לכל המרבה במחיר או תהפוך לשפחה.
חנאל מבהיר לאלה שלא תהפוך לשפחה אבל תיאלץ לגלח את שיערה היפה ואם אחרי כל זה הוא יחליט שהוא מעוניין בה, עליו לשאתה לאישה, לגייר אותה ולשכנע את בני משפחתה להתגייר אף הם.

"כאשר אנו כובשים עיר, אנו מאפשרים לתושביה לאמץ את דתנו, אם אינם מעוניינים בכך,  עליהם לעבור לארץ חבל אחר." (עמ' 27)

אלה מוסרת לחנאל את האיגרת שקיבלה מאמה וכשהוא קורא אותה הוא מגלה סוד שהיה נסתר ממנה-אלה היא יהודיה וכאשר יירגעו הקרבות בחוץ היא תוכל לחזור לביתה ובינתיים ללמוד את המצוות, החוקים ותורת העם היהודי.
אלה הנסערת מהגילוי החדש מתחילה אט אט להתרגל למקום החדש בו הוצבה.

היא לומדת קרוא וכתוב, לומדת תורה יחד עם חנאל ואף מקימה לעצמה גינה קטנה עם תבלינים וירקות, יום אחד היא פוגשת בחצר הבית נערה יפיפייה ששמה מרים.

מרים שבאה לבקר את קרובי משפחתה מתחברת מיד לאלה, היא מספרת לה שהיא בת למשפחת החשמונאים וקשורה לשושלת סבוכה בה שני סביה שונאים זה את זה ונלחמים על המלוכה.

"גדלתי במשפחה של חשמונאים שאפתנים ועשירים מופלגים.  סבתי ואמי היו מעורות בשלטון.  לפעמים סבורה אני כי טוב להיות בת לפשוטי העם מלהיות בת למשפחה מיוחסת ותככנית." (עמ' 51)

מרים ואלה הופכות להיות חברות בלב ובנפש ואלה נשאבת לתוך עולמה של מרים וחייה מלאי התככים בתוך משפחת המלוכה, גם כאשר מרים חוזרת לירושלים, שתי הנערות שומרות על קשר הדוק.
אלה ומרים עוברות דילמות לא פשוטות בחייהן האישיים והרומנטיים ובזמן שמרים מחוזרת על ידי השליט הרודס, אלה מאוהבת בחנאל והוא מציע לה שתחזור אל בית הוריה ותוך חודש ינשאו והם נפרדים בכאב לב.

האם יחזור חנאל לזרועותיה של אלה וינשא לה?  האם מרים תינשא להרודס שאותו אינה אוהבת ומשפחת החשמונאים תגיע למנוחה ולנחלה שלה?

בתוך סיפור האהבה שמרכיב את העלילה מתואר גם סיפור הסטורי אמיתי וכואב על מלחמה עקובה מדם מסביב לכתר, מלחמה שאין בה מנצחים וממלכה שיש בה הרבה תככים, מזימות, קנאה, בגידות ושקרים.
הספר הזה ילווה אתכם גם אחרי שתסיימו אותו, נהנתי ממנו מאד, אהבתי את הסיפור ההסטורי וסיפור אהבתם של אלה וחנאל ונשאבתי לתוך העלילה המרתקת.

זהו ספר המבוגרים הראשון של הסופרת מרגלית אשוש – מורה וכותבת מחזות וספרי ילדים.

קריאה מהנה,
חגית